1. Ana Sayfa
 2. Güncel
 3. Yurt Dışından Araba Getirme 2018 Gerekli Belgeler ?

Yurt Dışından Araba Getirme 2018 Gerekli Belgeler ?

Yurt Dışından Araba Getirme 2018 Gerekli Belgeler ?
35
Lütfen Oylarınızı Eksik Etmeyin 🙂
Teşekkürler 🙂

Yurt Dışından   Araba Getirme  ?

Yurt dışından araba getirme konusu üzerine yazdığım bu yazıda daha makul fiyatlara yurt dışından araç getirebilirsiniz. yazdığım  bu yazı  2018 yılının yasalarını ,gerek ve şartlarını kapsamaktadır. Güncelleme durumlarında vergi oranları vs değişebilir.

Yurt dışından araba nasıl getirilir ?

 

Bir süredir araştırdığım konuların başında yurt dışından araba satın alma yurt dışından araba getirme konuları geliyordu  bende bu yurt dışından araba getirme konusunu  en ince ayrıntısına kadar ele alıp; yurt dışından araba getirmek için  tüm yönetmelikleri, gerekli şartları ,evrakları sizlerle paylaşacağım .

İlk olarak bedelsiz bir şekilde yurt dışından araba getirmenin şartları nedir bedelsiz araba getirme deyimi ne anlama gelmektedir bunun açıklaması üzerine duracağım. Çoğu insan zaten bedelsiz yurt dışından araba getirme ,satın alma üzerine yoğunlaşıyor.

Yurt dışından araba getirme 2017
Yurt dışından araba getirme 2017

Bedelsiz İthalat Nedir ?

Bedelsiz ithalat; bedeli için döviz alışverişi  yapmadan  yurt dışında kazanmış olup elde ettiğiniz  ve yurda getirilmesi mecburi olmayan dış kazanç ve tasarruflarla satın alınan bazı şahsi ve ticari mahiyette eşyanın yurda ithalidir.

Kimler Bedelsiz Araç İthal Edebilir ?

Bu kısım da sunulan bazı şartlar kafa karışıklığı yaratabiliyor ben sadeleştirebildiğim kadar sadeleştirdim fakat yurt dışından araba getirme konusunda aklınıza takılanları yorum olarak sorabilirsiniz .

 a) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında en az 24 ay (2 YIL ) ikamet ettikten sonra , yerleşim yerini Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden Türk vatandaşları.
Bu kişilerin, Türkiye’ye son giriş tarihinden geriye doğru bakıldığında yurtta bir takvim yılında altı aydan fazla kalmamış olmaları gerekir. Türkiye’de 45 güne kadar olan kalışlar yurt dışında kalış süresinden sayılır. Türkiye Gümrük Bölgesi dışında son on yıl içinde en az beş yıl ikamet eden gerçek kişiler için yerleşim yerine ilişkin bu süre şartı aranmaz. 
b) Yurt dışındaki milli veya milletlerarası kadrolara sürekli görevli olarak atanıp da bu görevlerinden dönen kamu görevlileri (Bu kişiler için Türkiye gümrük bölgesi dışında en az 24 (2YIL) ay ikamet şartı aranmaz)
c) Türk vatandaşlığına geçmek suretiyle yerleşim yerini yabancı bir ülkeden Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden gerçek kişiler. (Bu kişiler için Türkiye gümrük bölgesi dışında en az 24 ay ikamet şartı aranmaz)
d) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin vefatı halinde, Türkiye’de ikamet eden gerçek kişi mirasçıları.
Yurt dışında yerleşik murisin Türkiye Gümrük Bölgesinde geriye doğru bir takvim yılında altı aydan fazla kalmamış olmaları gerekir. Türkiye Gümrük Bölgesinde bir takvim yılında kırk beş güne kadar kalışlar yurt dışındaki ikamet süresinden sayılır. Türkiye Gümrük Bölgesi dışında son on yıl içinde en az beş yıl ikamet eden gerçek kişiler için yerleşim yerine ilişkin bu süre şartı aranmaz.

e) Malul durumunda olanlar ve Engellilerin mecburiyeti olduğu için  

Engelliler için araç alımı konusu Ötv’siz bi şekilde nasıl araç alabilirsiniz. görebilirsiniz.
http://www.yorumlaniyor.com/2018-engelli-raporu-ile-otv-siz-engelli-araci-alma-rehberi/

Not: Her aile sadece bir araç ithal edebilir. Tabiri Olan Aile kavramı = (Anne Baba ve reşit olmayan çoçuklar.)

Navlun -Sigorta Ücreti- Gemi İle araç taşıma
Navlun -Sigorta Ücreti- Gemi İle araç taşıma

Yurt Dışından Hangi Araçlar Getirilebilir. ?

a)Sakatlar ve malul olmayanlar hariç , ithal edilecek araç 3  yaşından büyük olmaması gerekir. Sakat ve malul olanlar için 3 yıl şartı aranmaz tekrarlıyorum.

b)İthal edilmek istenen araç yurt dışında kimin adına kayıtlı ise o  kişi ithal edebilir ve araç 6 ay öncesinden adına kayıtlı olması gerekir.  Gene bu şartlar Sakat ve malul olanlar  için gerekli değildir.

c)İthal edilecek aracın Şöför dahil olmak üzere 8 koltuğu geçmemesi gerekir.

 

Not: Malul ve sakatlar ithal ettikleri  araçta özel imal edilmiş hareket ettirici tertibatlar bulunmalı ve motor hacmi Hubraum 1600 CC’yi geçmemelidir. ( Güncellenmiştir aşağıdaki linkten engelliler için olan konumuzu okuyabilirsiniz.)
http://www.yorumlaniyor.com/2018-engelli-raporu-ile-otv-siz-engelli-araci-alma-rehberi/

Yurt Dışından Kaç Kere Araç İthal Etme Hakkım Var ?

Bedelsiz ithalat kapsamında yurda aracını getiren ve daha sonra yurt dışına tekrar yerleşen bir kişi yurda dönüşünde bir kez daha araç getirme hakkı var mıdır?

Bedelsiz araç ithalatından yararlanma hakkı 5 yılda bir verilmiştir.

 

Yurt Dışından Gelen Araçların Silindir Hacmine Göre Vergilendirilmesi Nasıl Olur ?

Motor hacmine cc büyüklüğüne göre vergilendirme oranları ötv kdv eklendikten sonraki durumlarda yurt dışından araba getirme işleminizi başlatabilirsiniz.

Motor hacmine göre verdilendirme sistemi.
yurt dışından araç getirmek 2017
yurt dışından araç getirmek 2018

Not: Kdv Oranı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) eklendikten sonra hesaplanmaktadır.

Yurt Dışından Araba Getirme Vergiye Esas Değeri Hesaplanması

Amortisman indirimi sonunda bulunan ve vergiye esas kıymetin tespitinde aracın model yılındaki FOB kıymetiyle çarpılacak oranlar:

Amortisman = Eskime Payı

Türkiyeye getirmek istenilen arabanın vergiye esas değeri o zaman dilimindeki satış bedeli üzerinden  ilk yıl için %20 Sonraki yıllar için ise %10 Amortisman düşülerek hesaplanır. bu oranın Dışında 10 yaşının üstündeki araçlarda amortisman hesaplanmaz arabanın modelinin yılı değerinin %20 sini oluşturur

Arabanın vergiye esas değeri
Arabanın vergiye esas değeri

 

Bu değerlere ek olarak CIF Değeri (Navlun ve sigorta bedeli dahil kıymeti)

Navlun=geminin yük taşıma ücreti.

200-300 Euro arasında değişmektedir bu ücret

Not: Bu değerlere ek olarak son bi husus daha var araca sonradan dahil edilmiş olan aksesuar vs fiyatalarıda Eklenir.

 

 

 

Araba İthal Etmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

 •  (1) Kişilerin kendisi, eşi veya Gümrük Kanununun 225 inci maddesi çerçevesinde temsil yetkisini haiz kişiler tarafından, aşağıdaki belgelerle birlikte,  yetkili gümrük idaresine başvurulur.a) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında en az yirmi dört ay ikamet ettikten sonra, yerleşim yerini Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden Türk vatandaşları için;
  1)Araca ilişkin teslim-tesellüm belgesi,
  2) Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  3) Yerleşim yerinin nakledildiği ülkede bulunan dış temsilciliğimiz tarafından motorlu veya motorsuz özel nakil vasıtalarının serbest dolaşıma girişi için düzenlenmiş ikamet nakil belgesi,
  4) Motorlu nakil vasıtaları için hak sahipleri adına kayıtlı mülkiyet veya trafik belgesinin aslı; yurtdışında bulunduğu ülke makamlarınca bu belgenin aslının alıkonulması sonucu ibraz edilememesi halinde, belgenin dış temsilciliklerimizce onaylı örneği.
  b) Yurt dışındaki milli veya milletlerarası kadrolara sürekli görevli olarak atanıp da bu görevlerinden dönen kamu görevlileri için;
  1) Araca ilişkin teslim-tesellüm belgesi,
  2) Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  3) Motorlu nakil vasıtaları için hak sahipleri adına kayıtlı mülkiyet veya trafik belgesinin aslı; yurtdışında bulunduğu ülke makamlarınca bu belgenin aslının alıkonulması sonucu ibraz edilememesi halinde, belgenin dış temsilciliklerimizce onaylı örneği,
  4)Atama kararı veya görevin sona erdiğini gösteren, kamu görevlisinin bağlı bulunduğu kamu kurum veya kuruluşu tarafından verilecek belge.
  c) Türk vatandaşlığına geçmek suretiyle yerleşim yerini yabancı bir ülkeden Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden gerçek kişiler için;
  1) Araca ilişkin teslim-tesellüm belgesi,
  2) Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  3) Yerleşim yerinin nakledildiği ülkede bulunan dış temsilciliğimiz tarafından motorlu veya motorsuz özel nakil vasıtalarının serbest dolaşıma girişi için düzenlenmiş ikamet nakil belgesi,
  4) Motorlu nakil vasıtaları için hak sahipleri adına kayıtlı mülkiyet veya trafik belgesinin aslı; yurtdışında bulunduğu ülke makamlarınca bu belgenin aslının alıkonulması sonucu ibraz edilememesi halinde, belgenin dış temsilciliklerimizce onaylı örneği,
  5) Türk vatandaşlığına geçişi gösteren belge.
  ç) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin ölümü halinde, Türkiye’de ikamet eden gerçek kişi mirasçıları için;
  1) Araca ilişkin teslim-tesellüm belgesi,
  2)  Veraset ilamı,
  3) Motorlu nakil vasıtaları için hak sahipleri adına kayıtlı mülkiyet veya trafik belgesinin aslı; yurtdışında bulunduğu ülke makamlarınca bu belgenin aslının alıkonulması sonucu ibraz edilememesi halinde, belgenin dış temsilciliklerimizce onaylı örneği,
  4) Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  5) Birden fazla varis bulunması halinde, Türkiye’de bulunan diğer mirasçılar için noter tasdikli “feragat mukavelesi”.
  (2) Trafik ve mülkiyet belgesinin herhangi bir nedenle yenilenmesi halinde, aracın önceden de aynı kişi ya da kişilerden biri adına kayıtlı olduğunun belgelendirilmesi şartıyla önceki trafik ve mülkiyet belgelerindeki tarih esas alınır.

 

Yurt dışından araba getirme 2018 Yılında  Gümrükler Genel Müdürlükleri Siteleri Referans alınarak yazılmıştır . ilgi sayfa linktedir. http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/bedelsiz-nakil-vasitasi-ithali

Ali Şengül

Merhaba Ben Ali, Hayatında kendini özgün olmaya farklı olmaya adamış biri olarak kaliteli Seo uyumlu yazılar yazıyorum yazdığım konular hakkında birçok kaynaktan bilgi edinerek yazılarımı tamamlıyorum. Bunu hem kendim için hemde büyük kitlelere kaliteli, temiz bilgi ulaştırmayı amaç edinmiş biri olduğum için yapıyorum . Vaktiniz var ise öteki yazılarımızıda inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (129)

 1. merhabalar konuya şimdi denk geldim gerçekten harika bi yazı olmuş tam aradığım noktalar özellikle vurgulanmış bekle beni japonya GTR R 34 Beni benim olacaksınn 🙂

 2. yurt dışından araba almak istiyorum bende almanya üzerinden gelecek araç yanlız yurt dışından 2. el araba almak konusu biraz sıkıntılıymış oradaki galeri şirketleri gibi olan firmalar bizim için araçı kontrol edip gönderim sağlıyorlarmış ne kadar güvenilir bilmiyorum yakın zamanda tüm gerekli belgeleri toplayıp alacağım

  • 3.aracı firmalar bu alanda bayağı baş göstermiş durumda japon firmaları bayağı güven verici fakat alman firmaları hakkında benimde pek bilgim yok. Şimdiden İyi günlerde kullanmanız dileği ile..

 3. yurtdışından araba getirmek ve vergi hesaplaması nasıl yapılır konusunda teredütlerim vardı açıklamalar ile birlikte yazıyor olmanız beni çok mutlu etti bazen kendimi konu içindeki kelimeleri ararken buluyorum ne anlama geldiklerini araştırırken konudan çok sapmışım deyip kalıyordu gerçekten aradığım tüm soruların cevabını buldum sitenizde teşekkürler. Ali bey

  • Teşekkürler gerçekten detaylı bir yazı oldu. Gerekli yazı güncellemeleride yapılacak takipte kalın.

 4. Engelliler için vergi indirimi hakkında detaylı bir konu yazarmısınız.

 5. Yurtdışına 4 yıllığına gideceğim. Memurum. Ama kurumum bu süreyi her yıl yenileyerek uzatıyor. Araç getirebilirmiyim. ÖTV öder miyim.

 6. Ali bey kolay gelsin,
  Türkiye’de kamu kurumunda çalışıyorum, Yeşil pasaportum var, %58 ortopedik raporum var, H sınıfı Ehliyetim mevcuttur. Almanya’dan kendim gidip araç almak istersem ne tür prosedürler önüme çıkacak ? Ne tür avantajlar veya dezavantajlar var ?
  Konu hakkında bildiklerinizi mail adresime gönderebilirseniz memnun olurum.
  İyi çalışmalar diliyorum.

  • Öncelikle merhabalar,

   Sizin gibi yüzlerce binlerce insanda bu nimetden faydalanmak için internet sitelerine uğruyor. İnsanlara yardımcı olmak en başta ilkem olarak başladım bu blogda yazmaya, buna istinaden engelli insanlarda ilk sırada yer alıyor benim için sorularınızı cevaplamak onur verici helede engelli olarak bişeyler başarma ve katkıda bulunarak faydalı olmak daha onur verici. Umarım bende size faydalı olurum.

   1- Engelliler ilk olarak H sınıfı bir ehliyet alarak işleme başlamalı.
   2- Ankara bedelsiz araba naklihane gümrük müdürlüğüne başvuru yapıp ardından izin belgesini almak
   3- Aldığınız rapor ve belgelerin aslını götürmeniz önemli bu durumda fazladan bir belgeye ihtiyacınız olursa doktora vs götürmek için aslı gibidir kaşesini vurdurmayı unutmayın fazladan bu belgelerden 3 adet alın diye tavsiye ediyorum
   4-Güncel olmak kaydı ile ilmuhaber ikametkah kağıdı.
   5- Araç gümrüge veren firmalar ile anlaştıktan sonra sizden istenilen gerekli belgeleri verip getirtiyorsunuz.
   6- Araç geldikten sonra trafige çıkış belgesini alıp plaka ve ruhsat çıkartıyorsunuz.
   7- Zorunlu trafik sigortası yapılma işlemi
   8- Aracınız aparat ile çalışıma durumlarında ki sizin h sınıfı elhliyet bunun için en yakın ilinizdeki TSE belgelendirme kurumuna gidip TSE uygunluk belgesi almanız gerekecek.
   9- Araçda LPG var ise sızdırmazlık raporu alınır
   10-Muayene ve emniyet işlemlerini tamamlayıp trafige çıkmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

   Kısaca anlatmaya çalıştım madde madde umarım size ve tüm engelli insanlara yardımcı olabilmişimdir. Ek olarak mail attım size şimdiden güle güle kullanın. 🙂

 7. Ali bey merhaba. Benim arkadaşım belcikada galerisi var. Kendisinden sıfır araç almayı düşünüyorum. Nasıl bir yola başvurmam gerekiyor. Teşekkürler.

  • Sorununuzun ne olduğunu tam anlamadım getirmek için gerekli aşamalar yukarıda belirtmiş olduğum gibi zaten farklı bir sorunuz var yada anlamadığınız bir yer var ise onu belirtin daha hızlı yardımcı olayım size.

 8. merhaba. benim eşim Azerbaycan vatandaşı fakat 2 yıl önce evlilik münasebetiyle Türk vatandaşlığını da aldık. Yani hem Türk vatandaşı hemde Azerbaycan vatandaşı kendisi. Eşim adına Azerbaycandan Türkiyeye araç getirebilir miyiz? 185 gün şartı aranıyor mu? iyi günler

  • Merhabalar,
   Eşinizin adına getirtebilirsiniz fakat dediğiniz üzere 185 gün şartı aranır.

  • ben kktc de görevli astsb. nurda 24 ay kalıcam 185 günü sağlıyorum şu anda oturumum burada ben aracı kktc den değilde gürcistandan veya almanyadan getirmek istiyorum o ülkenin plakası ile benim adıma getirebilirmiyim birde ben 24 ay sonunda oğlum trafik kazası geçirdi bileği koptu onun adına 3 yaşında gürcistandan sıfır araç getirebilirmiyim özür raporumu neler gerekir o ülkedende teşekürler

 9. Merhaba eşim rus vatandaşı Gürcistan dan araba getirebilimiyiz eşim Türkiye’ye geleli 4 yıl oldu türk vatandaşlığına başvuru yaptık 180 gün şartı aranırmı araç getirmek için şimdiden teşekkürler

  • Bir önceki yorumda da belirttiğim gibi bu şart aranır durumdadır; Bu sebebden dolayı soru sormadan önce sizinle aynı durumda olanların yorumlarını okumanızı tavsiye ederim.

 10. Merhabalar,
  Eşim AB vatandaşı ikamet belgesi aldık yalnız vatandaş değil. Tr de yaşıyoruz. Onun adına oradan araba alıp ülkeye getirme şansımız var mı ?

  Teşekkür ederim.

  • Merhabalar Semih bey,
   Eşinizin üzerine araba almak istiyorsanız ilk olarak yukarıdaki yazmış olduğum şartlar sizin için geçerlimi onu kontrol etmenizi öneriririm, daha sonra ise aklınızda bir soru var ise tekrar sorularınızı bekliyor olacağım.
   Yukarıdaki yazıların tamamını okuyun belki sizin için farklı bir yol’da çıkabilir. Eger yurt dışından araç getirmek istiyorsanız biraz fazla okumanız ve araştırmanız gerekli olacak bu süreçte.
   Bunun yanında sorularınızı açık ve net bi şekilde yazarsanız size daha iyi bir şekilde yardımcı olabilirim örnek olarak:(Eşim AB vatandaşı ikamet belgesi aldık yalnız vatandaş değil.) gibi
   İyi günler dilerim.

 11. Slm ben 10 senedir almanyada kaldım kendi işim vardı ama 17 aydır türkiyede kaldım ama orda evim felan duruyor ama 17 aydır türkiyede iş kurdum ama şimdi almanyadan arac getirmek isdiyorum 24 aylıgına getirebilirmiyim acaba yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Yurtdışından kesin dönüş yapanlar gümrük vergisi ödemesede ötv gibi diğer devlet vergilerini ödeyerek araç getirebililir, mantıklımı derseniz tabiki mantıklı türkiye standartlarından daha ucuza getirmiş olabilirsiniz ayrıca 24 ay sınırıda yok.
   İyi günler dilerim.

 12. Öncelikle merhaba verdiginiz bilgiden dolayı ama bı nokta var kafama takılan ben 4 yıldır Azerbaycan da yaşıyorum 5 yıl dolduktan sonra yıne herhangı bı ödeme yapacakmıyım yoksa belirttiginiz gibi bedelsiz mi getirebilecem aracı

 13. Merhaba benim ailem Almanya da ben Türkiye’de yaşıyorum Almanya’da herhangi bir ikametim yok babam üzerine arabayı Türkiye’ye getirip ben burda kullanabilir miyim

  • Tabi bi süre mümkün yasalar sürekli değişiyor , konumuzu güncelleyeceğiz ve bu konu ile alakalı yeni yasalarla birlikte yazılar gelmeye devam edecek.

 14. Merhabalar. Türkiye’ye daha gelmemiş 2018 bir aracı örneğin bmw’yi ücreti mukabilinde getirtemiyor muyuz. Yani amaç ucuza mal etmek değil Türkiye’de bulunmamış olması problem. En az 2 yıl ikamet etmemiz elzem mi?

  • Merhabalar,

   kimse sizin ilk veya son olarak getirmiş olmanıza bakmaz. Diğer şartları kapsıyor iseniz getirebilir belirlenen süre ile kullanabilirsiniz.

 15. Merhaba Ali Bey,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla 24 ay yurt dışında çalışırsam bir araç Türkiye’ye getirebilirim. Gümrük vergisinden muaf da olurum.

  Bu gümrük vergisinden muaf olmak ötv ve KDV’den muaf olma anlamına gelmez dimi? Doğru anlamış mıyım?

  Yardımlarınız için tşk ederim.

  İyi günler

  • Ötv ve kdv den muaf olmazsınız doğru anlamışsınız zaten yukarıda’da belirttiğim tablodaki gibidir ötv ve kdv oranları.

 16. merhaba öncelikle böyle bir konuda çalışmalarınızdan dolayı size teşekkür ederim benim sorum damadım alman vatandaşı ve mavi kimlikle 5 yıldır türkiyede çalışıyor almanyadan ikinci el araç getirme hakkı varmıdır iki yıllığına türkiyede kullana bilirmi aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar,
   Mavi kimlik hakkında bilgi sahibi değilim. yanlış yönlendirmek istemem. iyi günler dilerim.

 17. Merhabalar. Suudi Arabistan’a devlet öğretmen gönderiyor. 1 yıllık gönderiyor ama genelde 5 yıla kadar uzatıyor. 5 yılın sonunda araç getirebilir miyiz.

 18. Merhaba.
  Yurt dışından bedelsiz nakil vasıtaları getirme kapsamında örnek verecek olursak aracımızın ham satış bedeli 150 bin tl. Araç 2018 model. 1.6 motor. Türkiye’ye getirebilmem için tüm vergileri ödedikten sonra ne kadara gelir. Bu vergileri hesaplayamıyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz.

  • 100.000 Tl için kısaca şu şekilde hesaplanabilir.

   %37 Ötv + %18 Kdv = %61.66 100.000 Tl için 161 000 Küsür Tl yapar. Bu şekilde hesaplanabilir, eğer yanlış bir hesap yapmadıysam kısacası bu şekilde olacaktır.

 19. 3 yaşından büyük mü yoksa adınıza kaydedildiği anda 3 yıldan büyük mü olmamalı? Bence ikincisi. 2018 senesinde adınıza kaydettiğiniz araç en fazla 2015 olabilir gibi.

 20. Arkadaşlar 2018 yılın da aldığımız araç 2016 modelden aşağı olursa bu aracı ithal edemezsiniz…aracin bulunduğu yıl da hesaplanıyor 3 yaş olarak…. 2016/1 yaş…..2017/2. Yaş….2018/ 3.Yaş
  3 yaş meselesi bu şekilde hesaplanıyor…. bilginize

 21. Teşekkürler bilgilendirme için. 2 konuya takıldım. İlki ötv oranları. Farklı sitelerde farklı yüzdelerle karşılaşıyoruz. Bu sitedeki güncel olan mıdır acaba? Artmamış mıydı?
  Bir de amortisman indirimi meselesi var. Diyelim ki aracın sistemdeki net değeri 40 bin euro ve 2016 model, biz de bunu 2018 senesinde edindik. 2021 senesinde de kesin dönüş yapacağız. 5 senelik amortisman indirimi hakkımız oluyor anladığım kadarıyla. Bu durumda ötv, kdv ve navlun vs. gibi giderler 40 bin euro üzerinden amortisman indirimi yapıldıktan sonra mı hesaplanıyor? bu durumda 40 bin euro X %40= 16 bin euro. Bu 16 bin euro üzerine mi ötv, kdv ve diğer gümrük giderleri giriyor bu araç için? Amortisman indirimi ile alakalı hiç örneğe rastlayamadım internette. Ya da yanlış anlıyorum bir şeyleri 🙂

 22. İyi günler. Şu an yurt dışına 24 ay görevli geldim. Burada bana Türkiye ye götürmek üzere araç satın alacaksam 3 yaşından büyük olmasın, giderkenki yaşının önemi yok(diplomatik pasaportla geldim) dendi. Hal böyle olunca 0 km almak yerine 3 yaşında çok düşük km araç almak daha mantıklı değil mi?? Giderken yaşı 5-6 olacak. Cevaplarsanız sevinirim

 23. Ali bey gerçekten çok güzel noktalara değinmişsiniz yazınızda. Yalnız merak ettiğim bir nokta var. Üçüncü parti ülkelerden araç getirme konusunda bir fikrinizi alabilirmiyim? Örneğin Avustralya’da çalışıp, Türkiye’ye dönüş yaptığımızda Almanya’dan araç getirmek mümkün mü?

  Teşekkürler
  Yağmur

 24. Merhabalar
  KDV ve OTV hesaplanırken aracın Türkiye de ki fiyatı mı esas alınır. Hangi fiyat esas alınır

 25. Merhabalar yurt dışından babam geldi buraya geldi rahmetli oldu arabası burda kaldı tam olarak 1.30 ay olacak bu arabayı nasıl sayabilirim ve babam tekrardan başka birisiyle evlendi o da benden vekalet istiyor sizce ne yapmalıyım arabayı Türkiye üzerinden satamazmiyim

 26. hayırlı günler… bende 2014 model focus var. 2016 dan beri adıma kayıtlı pek yakında kesin dönüş düşünüyorum. bu durumda ithal edebilirmiyim aracımı ve malüyeti ne olur ortalama… teşekkürler şimdiden…

 27. Merhaba Ali Bey,

  Birkac sorum olacak. 1) Yazinin basinda bahsettiginiz kriterler vergiden muaf arac ithal edecek gurbetciler icin belirlenmis kriterlerdi. Yazinin sonuna dogru tekrar bir vergilendirmeden bahsetmissiniz. Devlet tarafindan belirlenen alt limitler dahilinde vergisini odeyerek zaten herkes arac ithal edebilir. 2) Amortisman bilgisini nereden aldiginizi ogrenebilir miyim? Ozellikle klasik arac ithallerinde boyle bir amortisman uygulanmiyor. Gurbetcilerin kesin donusu ile getirecegi araclarda zaten vergi yok. Kaldi ki gurbetcilerin getirebilecegi araclar da azami 3 yasinda olan araclar ancak sizin tablonuzda daha yasli araclar icin de amortisman oranlari belirtilmis.

  • Merhabalar;
   Ayrı ayrı konulardan bahsetmişssiniz ithal etmek farklı bir durumdur. şartlarıda yukarıda belirtildiği üzeredir.

 28. Merhaba ben Kanada’da 16 yildan fazla ikamet ediyorum. Kanada vatandasiyim ve Turkiye’ye kesin geri donus yapmak istedigim vakit esim ve ben sadece tek araba hakkimiz mi var ve buna ÖTV vergisi yeniden aldigim fiyat uzerinden mi oduyecegim? Yukarida yazdiklarinizi okudum fakat mevzuati cok iyi kavrayamadigimdan bu soruyu yeniden soruyum dedim. Cok tesekkur ederim.

 29. merhaba,
  yazı gerçekten ayrıtılı ancak ,( ben kavrayamamış da olabilirim ama)bilgiler yurt dışında bir şekilde bulunmuş şahısları içeriyor gibi anladım…
  ben türkiyede yaşıyorm ve yurt dışına kısa süreli gezi amaçlı gittim. ancak almanyadan ikinci el araç alıp türkiyeye kalıcı olarak getirmek istiyorum.
  bu hangi şartlarda mümkündür, lütfen bilen biri yazabilir mi??

  • Merhabaklar,

   Yurtdışından araç getirmek gerçekten ayrıntılı ve zorlu süreç türkiyeden gezi amaçlı gidip araç getirmeniz mümkün görünmüyor ilgili yasalara göre ancak engelli biriyseniz bazı durumlarda getirmek mümkün.

 30. Merhaba Ali bey,

  Ücüncü ülkeden alacagimiz aracin Türkiye’ye bedelsiz olarak götürmek mümkün mü acaba? Ben bu konuda birsey göremedim. Simdiden tesekkurler.

 31. YURT DIŞINDA HİÇ 15 GÜNDEN FAZLA KALMADIM TÜRKİYE’DE YAŞIYORUM TÜM VERGİLERİNİ ÖDEYİP TR PLAKA İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR GETİRMEK İSTEDİĞİM ARABA 1986 MODEL 20.000 DOLAR DEĞERİNDE BANA YAKLAŞIK KAÇ PARAYA MAL OLUR

 32. Merhaba,
  Yazınızı okudum gerçekten çok güzel konulara değinmişsiniz teşekkür ederim.
  Sormak istediğim soru şu ki, yurt dışından bi akrabam araba getirse bende Türkiye plakasına çevirip üzerime almak istesem ne kadar vergi öderim ?

  • Merhabalar, güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Gerekli prosedürlerde ne kadar bi gideriniz olur tahmin edemiyorum böyle bir tecrübem olmadı.

 33. merhaba başka bir soru sormak istiyorum . 20 yaşında çok temiz bir arabayı almanyada 15 kat daha ucuza satıyorlar.. bir alman vatandaşı arabayı alsa getirse türkiyede bırakabilir mi ? Arabayı sadece yedek parça olarak kullanacağım… yani devlet ona kardeşim sen arabayla geldin, dönerken arabanı niye geri götürmüyorsun der mi ? bunda herhangi bir sakınca var mı?

 34. s.a ali kardesim bende 4 yili askin suredir saudi arabistanda calismaktayim ve yurda kesin donus yaparken bir arac goturmek istiyorum. Konu hakkindaki yaziniz gercekten cok aydinlatici tesekkur ederim. Lakin bi konuda takildim kayit olacak arac 3 yasindan buyuk olamaz demissiniz fakat amortisman tablosunda 5 yas 6 yas gibi degerler var.? arac yurda girerkenmi 3 yastan buyuk olmayacak yoksa yasadigimiz ulkede kendi adimiza kayitli oldugundami bu konuyu aydinlatirsaniz cok sevinirim.

  • Merhabalar;
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler.
   Amortisman tablosu sadece bu konu için geçerli olmadığından 5-6- yıl seçeneklerini’de görüyorsunuz.

   • Peki motorlu araclar icin durum nedir sahsen beni ilgilendiren kismi bu 3 yasindan daha buyuk arac getirebilirmiyim.

 35. Yazınızda sakatlar ve malullerin 3 yaş sınırı olmadığını yazmışsınız ben gümrükleri aradığımda 3 yaş sınırı istiyorlar bilgi verirseniz sevinirim yüzde 60 sağ ampute

 36. Bize gümrükler öyle söylemiyor ne yapmam gerek

 37. 1)Alman vatandaşıyım ve Almanya’da doğdum ve yaşamaktaydım.2016 yılında Türkiye’de üniversite kazandım ve 2 yıldır öğrenciyim sadece yaz tatilleri ve ara tatillerde Almanya’ya gitmekteyim yani 180 günü geçen bir süre kalamıyorum okul sebebi ile böyle bir durumum söz konusu değil.Söylediğiniz son 10 yılın en az 5 yılı Almanya’da olduğumu değerlendirirsem 180 gün şartına tatkılmjyorum olarak anladım? Doğru mu?
  2)Bu yaz tatiline gittiğimde araç alıp Türkiye’ye getirme şansım var mı? Yoksa aldığım aracında en az 180 gün süre ile Benim adıma Almanya’da beklemesi mi gerekir ? Eğer öyle ise bu süreç içinde benim de araba ile Almanya’da ikamet etmem gerekliliği var mı?
  3) Bu konuları bulabileceğim mevzuat nedir nerden ulaşabilirim ?
  Teşekkürler

  • 185 gün araliksiz kalma sarti yok. Araliklarla geriye dönük bir sene icinde toplam 185 gün almanyada kaldiysan getirebilirsin.
   Aracin 6 ay üstüne kayitli olma durumu önemli degil. Sonucta izin öncesi cogu gurbetci aracini yeni aliyor ve cikip tr ye gidiyor.
   Misafir plaka almanda sorun cikabilir cünkü türkiyed 2 yildir okuyorsun.

 38. Ben türk vatandaşıyım norveç ten 1984 model 4 tonluk küçük kamyonet getirmek istiyorum bunun için neler yapabilirim

  • Getiremezsin. Arac ithalinde 3 yas siniri ve en fazla 8 koltuklu olma sarti var. Senin istedigin arac ticari. Oyüzden ithal edemezsin.

 39. 7 yıldır yurt dışında öğrenciyim.son 1 ayim arabamı yenileyip Turkiyeye getirebilirmiyim.Benimde öğrenci olarak hakkım oluyormu?

  • Getirebilirsin fakat o araci oturum süren biterse ya gümrüge birakmak zorundasin yada geri götürüp yurtdisina cikarman lazim.. Devam kullanamazsin.
   Polis cevirmesinde vizenide kontrol ediyorlar türkiyede.

 40. Yurt dışından araç getirmek istiyorum

  Hem türk hem fransız vatandaşıyım ve fransada’da doğdum ve yaşamaktaydım. Ağustos 2017 yılında Türkiye yerleştim. Son 10 yılın en az 5 yılı fransa’da olduğumu değerlendirirsem 180 gün şartına takılmıyorum galiba….
  Bu değerlendirmeler doğrultusunda tam olarak ne yapmam gerekiyor? Prosedürlere başlanmadan önce aracın uzerime bir kayıt süresi varmı?…teşekürler

  • Merhabalar aracın üzerinize Kayıt süresi önemli bir faktör

  • araci getiremezsiniz. Geriye dönük olarak 185 gün yurtdisinda kalmis olmaniz gerekiyor.agustos 2017 de türkiyeye yerlesmissin yani 6 aydan fazla türkiyede kalmissin. Ayrica fransiz yada türk vatandasi olmaniz birsey ifade etmez, oturum süresi önemli. Hic bosa prosedürlere baslama, cünkü getirme imkanin yok.

 41. Merhabalar bedelsiz arac getirme konusunda sorum olacakti. Ben 2 yildir kesintisiz amerikada ogrenciyim adresim 2 senedir burda. ve burda 2018 model arabam var son 6 aydir uzerime kayitli olacak cunku 1 yil sonra amerikaya uzun bir sure donmemek uzere turkiyeye geliyorum. Bu aracimi getirebilir miyim vergilerini odedikten sonra otv kdv cif degeri uzerinden vergilendirme okey ama en azindan bedelsiz hakkindan yararlanmak istiyorum. Getirebilir miyim ? Arac 1.5 motor ve 2018 honda accord ( vergileri az olacak yani )

 42. Türkiye ye girişte ilk işlemler nerde yapılıyor ve araç değerini kim hesaplıyor. Teşekkürler şimdiden

 43. Merhabalar Ali Bey. Ben 3 yıldır yurtdışında kamu görevlisi olarak çalışıyorum. Bildiğim kadarıyla Türkiye’ye kesin dönüşte araç getirmek istediğimizde vergi olarak sadece ötv ve kdv ödüyoruz. Benim sorum şu:
  İkinci el kazalı bir aracı buradan götürmek istediğimde ödeyeceğim vergiler aracın sağlam olması üzerinden mi hesaplanıyor. Yoksa kazalı aracı aldığım fiyata ya da kazalı olarak değerine göre mi hesaplanıyor? Yani araç diyelim kazasız iken 20.000 euro ben bu aracı kazalı olarak 10.000 euro’ya aldım. hangi bedel üzerinden hesap yapmam lazım? teşekkürler.

 44. Soru şu şekilde. Hiç yurt dışına çıkmadım. American bir 1968 Ford Mustang getirtebilir miyim?

 45. Merhabalar, ben 2 yıl önce Moldova’ya yerleştim. Burda Türkiyedeki evimde kalan eski eşyalarımı(buzdolabı, yatak vs.) alıp kendi ülkeme götürmek istiyorum. Bu yuzden yabancı plakalı aracımla gümrüğe kadar geldim. ancak gümrükten geri döndürüldüm. aracım kapalı kasa olduğu için belgelerimin uyusmadığını soylediler. aracımı türkiyeye getirmek için kapalı kasa (minibüs tarzı) aracıma uygun hangi belgelere ihtiyacım var acaba, yardımcı olmanız mümkün mü

  teşekkürler

 46. Ali bey Slovakyadan taksitle araç verdiklerini söyleyen Auto *** adli bir firma Maliye ve gümrük bakanlığı ile anlaşmalı araçlar verdiklerini ifade ediyorlar. Türkiyede temsilcilikleri olduğunu söylüyor.Bahsettiğim geriye doğru yurtdışında 185 gün ikamet etme şartını söylediğimde ise yasa doğru diyor. Ancak taksitle araç satmak Aracı sattıkları kişiyi Türkiyede kendi bünyelerinde çalışan bir eleman gibi aracı veriyorlar.Aracı sattıkları kişinin daha sonra herhangi maaş ve sigorta talebinde bulunulmayacağına dair bir noter sözleşmesi yaptıklarını ifade ediyorlar mış. Böyle araç satışı bilginiz varmı selamlar

  • Bu tarz yasal olmayan işlemleri yasalmış gibi gösterenlere pek güvenmiyorum bir nevi kendi aracını size satmak için düzeni oluşturmuşlar. ve yapıyorlar olurmu olmazmı tam bilgim yok ancak ben pek güvenmiyorum

   • Çok teşekkür ederim. Şahıs bana gümrük ve maliye bakanlığı ile anlaşmam var diyor ayrıca ilgili bakanlıkta teminatım var diyor. Onun için yasada böyle bir işlem varmı diye sizin bilginize sunmak istedim.

 47. Merhaba
  Ben 4 yildir yurtdisinda yasiyorum. Bir yil icinde 180 gunden fazla yurtdisindayim. Yurt disinda ikamet iznim var ama resmi ikametim turkiye gorunuyor. Arac getirme sartlarina uyuyormuyum? Tskler

 48. merhaba öncelikle harika bir yazı olmuş ellerinize sağlık.. benim sorum başka arkadaşları da ilgilendirecek diye düşünüyorum. sanırım 6 ay yurtdışında kalınca 2 yıllığına Türkiyeye araç getirebiliyoruz. peki ya sonrası? bununla alakalı prosedürü de paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 49. Mrb lar ben tsk personeliyim yurt dışından araç alıp turkiyeye getirmek istiyorum nasıl yapabilirim ve vergi muayne sigorta işlemleri nasıl yapılıyor rica etsem yardımcı olurmusunuz bana

 50. Annem almanyadan bir araba getirmek istiyor…kendisi türk vatandaşı ve almanyada emekli maaşı alıyor….sınırsız oturma izni var ve getirmek istediği araba 5 yaşın üstünde…araba kendi adına kayıtlı almanyada…arabayı getirebilir mi kendisi…? Getirirse ben kızı kullanabilirmiyim..?

  • Aracı sizin kullanmanız bişeyi değiştirmeyecektir eğer getirebilirse kullanabilirsiniz, ama şartlar yukarıda yazıldığı gibi…

 51. Ali Bey,

  Öncelikle detaylı yazınız, yorum yapan kişilere olan ilginiz ve engellilere olan duyarlılığınız için teşekkürler, bu dönemde sizin gibilere az rastlanıyor.

  Benim de bir sorum olacak, uzun zamandır araştırmama rağmen net bilgiler bulamadım, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, elimden gelirse ben de size yardımcı olmak isterim.

  Son 14 ayı Rusya’da olmak üzere 4 yıl 4 aydır yurt dışında çalışmaktayım ve Rusya’da ikamet ediyor olarak gözüküyorum. Bu süreçte sadece 1 kere 45 günü geçecek şekilde Türkiye’de bulundum (2016 Ocak-Nisan ayları arası yaklaşık 75 gün). 11 ay önce Rusya’da 3,5 lt motorlu 2007 model Mercedes marka bir otomobil satın aldım. 1,5 ay sonra Türkiye’ye kesin dönüş yapacağım ve aracımı getirmek istiyorum.

  1) Aracım 3 yaşından büyük olduğu için Türkiye’ye getirme şansım var mı?
  2) Aracımı RUS plaka ile Türkiye’ye getirip 24 ay kullanmak için ödemem gereken vergi ne kadardır?
  3) Aracıma TR plaka almam mümkün mü? Evetse ödemem gereken ücretler ne kadardır?

  Sizin de bir tavsiyeniz varsa lütfen yazın.

  Teşekkürler, saygılar.

  • Merhabalar Fatih Bey,

   Konuya ilginizden dolayı öncelikle teşekkürlerimi bende size iletiyorum. Kesin dönüşlerde araba getirme hakkınız bulunuyor.(Resmi görevlerde) fakat diğer görev (özel),iş durumlarına göre değişiyor ilk önce bunu bilmek gerek bu soruyu yanıtlayabilmek için.

   Ben saygılarımı iletiyor ,iyi çalışmalar diliyorum.

   • Ali Bey,

    Bir inşaat firmasında makine mühendisi olarak çalışmaktayım. Önceki yurt dışı görevlerim de bu şekildeydi, sadece farklı ülkelerde çalıştım.

 52. Merhaba ben dogma buyume hollandaliyim 22 yil orada kaldim ve son 1.5 sene istanbulda yasiyorum. hollanda dan araba getirmek icin benim bildigim kadariyla orda 6 ay kalmam gerekiyor, kendi adima degil de bir arkadasa veya bir akrabaya getirtsem arabayi onun uzerine olan arabayi burda ben kullanabilirmiyim vekalet ile veye vekaletsiz.

 53. Meraba ali bey benim eşim yabanci uyruklu ama turkiyede yasiyorum esim icin turk vatandasligi alacaz esim adina araba turkiyeye getirebilirmiyiz?

  • Merhabalar Muhammet,

   Eş üzerine araç alımı konusunda sınırlamalar var durumunuzu net bi şekilde açıklarsan senin için gerekli koşulları şartları araştırırım.
   iyi günler dilerim.

 54. Merhabalar. Bende. Bır araba. Var. Ikı sene. Once. Almanya’da. Geldı. Şimdi araba. Bende. Ve getıren. Şahıs. Vefat etı. Araba elımde kaldı. Model. 2003. Tur. Benım ne yapmam. Gerekıyor. 2 senelık. Süresı de dolmak. Üzere. Ben bu aracı. Nasıl. Uzerıme. Alabılırım.

  • Normal yasal süreç işler diye tahmin ediyorum ; çünki araç bi kere kayıt edilmiş türkiye sınırları içinde kabulu yapılmış bu konu hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim aslında yanlış yönlendirmek istemem.

 55. Ali Bey,
  elinize saglik cok faydali bir yazi olmus. Yurtdisindan kesin donus yaparak arac getirmeyi dusunuyorum. Yazinizda belirttiginiz OTV oranlari guncel Turkiyedeki OTV oranlarindan daha dusuk, ornegin 1600 cc alti araclarda oran 45% ve 50% iken sizin yazinizda eski OTV orani olan 37% verilmis. acaba yasada bir bosluk mu var kesin donusde oran farkli eski oran uzerinden mi hesaplaniyor?
  Bu konuyu kontrol etmek icin ilgili guncel mevzuati belirtebilirseniz cok sevinirim..
  Cok tesekkurler.

  • Güncel Mevzuat bu şekilde şimdilik fakat yakın zamanda bi revize edeceğim konuyu malum ülke şartlarımızdan ciddi bir ilgi var konuya

   İyi günler dilerim.

 56. Merhaba , eşim alman vatandaşı ve Türkiye de yaşamaya başlayacağız. Burada kullandığımız 2016 Model BMW 5.20D luxury line aracımızı vergilerini ödeyip Türkiye de kullanabilir miyiz( normal plaka olarak ma degil) eğer kullanabilirsek ne kadar ödememiz gerekli? Işim gereği Benim ikamet adresim Almanya olarak kalacak. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Merhaba
   Tüm vergileri ödedikten sonra tabiki kullanabilirsiniz.
   Motor hacmine göre ve ürünün değerine göre vergisi çıkar bunu belirleyen gümrükte experler var belirli standartlara göre vergi çıkar öder getirirsiniz.
   Vergilendirme hakkında yukarıda belirtmiş olduğum tablo dışında çok fazla bilgim yok efendim. iyi günler dilerim.

 57. Iyi Guner Ali bey tesaduf olarak araba hakkinda yazilarinizi okudum cok sade bilinclendirici
  benim size sormak istedigim !
  ben 32 sene sonra isvicreden Türkiyeye sene sonu donmek istiyorum beraberimde de 9 senedir kullandigim arabami getirmek istiyorum yanliz 3 sene sarti var diyorsunuz bu nasil heselaniyor
  ayami yoksa seneyemi bakiliyor yani benim arabamin trafige cikis tarihi 18.05.2009 benim uzerime aldigim tarih 21.05.2012 bu sartlarda cikarabilirmiyim ? ilginize Tesekur ederim

  Kamil Atasoy

  • Kamil bey merhabalar sizede aracın ilk sıfır durumda iken satın aldığınız tarihten itibaren 3 yıl’dır gün bazında hesaplanacağını düşünüyorum.

 58. Ali bey merhaba

  Yakinda Almanya dan Türkiye ye kesin dönüş yapacağız nasipse. 13 yildir Almanyadayim. Benim sormak istediğim şu; 2015 model 1.6 dizel motorlu Renault Grand Scenic model bir Aracim var. Bunun Vergiye Esas Değeri nasil belirleniyor? Yani bu araci ben burda 12 bin euroya ikinci el olarak aldim. Turkiye ye vergi oderken vergiye esas degerini nasil tesbit ediyorlar? Bu aracin 2016 yilindaki Türkiye de ÖTV ve KDV siz bayii Tl fiyati üzerindenmi amortisman dusulup vergiler hesaplaniyor? Yoksa almanyada araci aldigim rakam uzerinden euro olarak mi?? Ben bu soruma yanit bulamiyorum. Ankara gümrük müdürlüğünü kac kez aradik zahmet edip telefonlara bile bakmiyorlar. Lütfen bi anlatin su olayi bana. Yada bu arac icin ne kadar vergi odemem lazim??

  Simdiden tesekkur ederim.
  Saygilar.

  • Merhabalar görkem bey, bazı soruları cevaplamak için detay gerekiyor bazılarınıda detayları çok fazla bu sebeble sizlere yardımcı olamamak üzücü mulaka diğer arkadaşlar sorularınızı cevaplayacaktır. tüm bildiklerimi sizlere aktardım. yukarıdaki yorumları okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

 59. Merhabalar ben amerikada 1 sene aralıksız ikahmetgah ettikten sonra sadece 2 ay yaz tatili için aracı getirmek istesem ne tür vergiler ödüyorum .( ortalama ücret ödüyorum) birde gemiile getirtme ücreti ne kadardır? aracım tesla model x

  • Merhabalar, harika bir araç, elektirikli araçlarda vergilendirme farkı varmıdır bilmiyorum fakat gürcistandan getirip 2 yıl kullanıp daha sonra yeni bir araçla tekrar gelip giden araçlar var çok fazla bişey tutacağını sanmam senelik bedelinin normal türkiye standartlarına göre; ama gemi ile getirme işlemleri genelde dolar üzerinden olur ve 2.000 dolar civarlarında seyrediyor diye duymuştum umarım cevabım yeterli olmuştur.

   iyi günler dilerim.

   • iyi günler ali bey 2012 den beri türkiyede işletmecilik yapıyorum permi hakkımı kullanmak istiyorum 2021 yılın,da almanyada oturumum bitiyor kesin dönüş yapıcan 35000 euro alıcağım araç ne kadar vergi çıkar

   • 2 yil kullanip daha sonra yeni bir aracla tekrar gelip giden araclar var demissiniz. Nasil olabilir 185 gun sarti ne oldu?
    Ayrica 24 ay kullanma hakkinda sure olayini dondurma hakkinda degisik bilgilendirmeler var.
    Araci getirdikten sonra ,araci TR de 30 gun kullanip tekrar aracsiz yurtdisina ciktigimda,ve bunu gumruge bildirdigimde benim 24 ay kullanma hakkimdan 1 ay mi eksiliyor.Eger boyle ise ve ben her yaz Tr ye 1 ay gelirsem 24 yil ayni araci kullanabilirmiyim?

    • Araç ayarlayan firmalar bunu bi şekle sokup ne kadar yasal bilmiyorum yardımcı oluyorlarmış tabi benim duyduklarım. bunlar ile sınırlı.

 60. Ali Bey merhaba.
  Sabırlı cevaplarınız için sizi tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum.
  sorum şu ki

  eşim ab ülkesi vatandaşı ve 2 yıldır ikâmetgahının tezkeresi öyle Türkiyede ikamet ediyor.Sürekli gidip geliyor ülkesine ama tam olarak 185 gün şartını sağlamıyor. Geçenlerde de Alman vatandaşlığı da olan bir türk arkadaşım(Türkiyede ikamet ediyor)risk alıp kendi üzerine almanyadan araç getirdi ve sıkıntı olmadan geçti ve 2 sene sıkıntısı olmayacak.
  1- Bende risk alıp eşimin üzerine araç getirsem ve sıkıntı yaşayıp hiç ülkeye girememe ihtimali var mı yani 3 ay girme gibi bişey oluyor mu yoksa direk geri mi yolluyorlar?

  2- Eşimin anne yada babasının adına vekaletname ile getirsek 2 yıl burada kullanabilir miyiz?

  şimdiden teşekkürler

 61. Merhaba Ali bey, Bulgaristan vatandaşıyım fakat Türkiye de yaşıyorum. Oturma iznim var Türkiye de. Tüm vergileri ödenmiş ithal araç almak yerine kendim ithal etmek istiyorum. Yabanci uyruklu bir vatandaş olarak burda vergilerini ödemek istesem bile yurtdışında 3 ay kalma şartı aranıyor mu? Yabancı uyruklu olarak ithal ettiğim de Türkiye vatandaşı herhangi birine satabiliyor muyum? Bu konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşır yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhabalar türkiyeye girmiş bi araç vergisi ödendikten sonra istediğiniz gibi alır satarsınız.

   • Ali bey merhabalar amcam fransadan emekli gidip geliyor arada.yaklasik 2 yila yaklasiyor.aracini getirmisti kendisi emekli aracin suresi dolmak uzere arac 2000 model renault laguna biz bu araci gumruk vergilerini ödeyip turkiyeye alabilirmiyiz eyer alabilirsek nasil bir yol izlememiz gerekiyo bilgilendirirseniz seviniriz..tesekkurler

 62. Ali bey Merhaba
  Bu güzel yazınız için çok teşekkür ederim.
  Benim size sormak isteğim ;
  Dedemin almanyada 1998 model golf ü var bu aracı ilk günden beri gözü gibi bakıyor Bana bu aracı hediye etmek istiyor ben türkiyede doğdum, yaşıyorum çifte vatandaşım bu aracı türkiyeye nasıl getirebilirim bilgi verebilirseniz çok sevinim. Emekleriniz için teşekkür ederim.

 63. Lutfen soruma cevap verin. Ben 2018 haziran ayinda almanya bosch siketinde staja basladim. Aylik iyi bir gelirim var. Eylulun sonunda stajim bitiyor. Acaba ben araba alip getirebilir miyim? Erasmus kapsaminda burada bulunuyorum ve statü olarak sirkette isci statüsündeyim. Sigortaliyim tabikide. Cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum.

 64. Merhabalar Ali bey eşim yabancı uyruklu yaklaşık 19 senedir Turkiyede yaşıyoruz Türk kimliği var.. daha önceden çeyiz hakkı adı altında bi uygulama.vardi fakat bu kalktı diye biliyorum. Şimdi eşimin hem kendi ülkesinin pasaportu faal hemde türk kimliği.. araç getirme şansımız varmı..

 65. Merhaba Ali bey, çok acil yardımınıza ihtiyacım var.
  Eşim Romanyalı ve şuan Romanya’dayız. Ben buraya normal vize ile geliyorum. Oturma iznim yok. Sorum ise; arabamız eşimin adına, eşimin ehliyeti yok, yani aracı ben kullanacağım. Sizce aracı ikimiz de içinde olarak Türkiye’ye getirebilir miyiz bir kaç günlüğüne? Buradakileler(Romanya göç idaresindekiler) götürebileceğimizi söylüyorlar. Sizin yorumunuza ihtiyacım var. İyi günler dilerim.

  • Geçici olmak koşulu ile yurtdışından gelen araçlar misafir statüsünde olduğundan sorun olacağını düşünmüyorum. Yanlış bilgi vermek istemem iyice bir ilgili yerden soruşturun farklı problemler olabilir durumunuzu net bi şekilde bilmiyorum şuan

 66. alman vatandasiyim nissan qasgai 2013 model arabami türkiye ye götürmek istiyorum ve artik türkiye de yasayacagim gümrük bilgileri ni nerden alirim ne kadar ücret ödemem gerekiyor

 67. Merhabalar GT-T R34 Almak İstiyorum Fransada Dayım Yaşıyor Uzun Yıllardır Onun Vekaleti İle Arabayı Türkiyede Kullanma Gibi Bir Hakkım Varmı Yada Türkiyeye Getirse Arabayı Benim Üzerime Satmış Gibi Yapma Gibi Bir İmkan Varmı Varsa Hayranı Olduğum Araba Benim Olacak 🙂

 68. Merhaba kız arkadaşım gurcistan dan bana araba hediye etmek istiyor getirebilirim

 69. Merhabalar,

  Öncelikle detaylı anlatımınız için çok teşekkür ediyorum. Ancak ÖTV oranları konusunu netleştirmek istiyorum. Türkiye’den örneğin 2.0 üzeri motor hacmi bulunan bir araç aldığınız zaman %160 oranında ÖTV ödemesi yapılmakta. Fakat burada ithal ederken ÖTV bedeli için %84 demişiniz. Konuyla ilgili mevzuaata da baktım ancak oranlarla ilgili bir tablo göremedim. Yurtiçinden araç alırken ödenen ÖTV oranı ile yurtdışından araç ithal ederken ödenen ÖTV oranları aynı değil midir? İlgili mevzuaatın linki varsa, gönderebilir misiniz?

  Teşekkürler.